Ana Sayfa / Siyaset / AB Liderler Zirvesi’nde Rusya’ya sert eleştiri

AB Liderler Zirvesi’nde Rusya’ya sert eleştiri

Toplantıdan sonra basın toplantısı düzenleyen AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Rusya ile diyaloğa hazır olduklarını; ancak, değerlerinden ödün vermeyeceklerini belirterek, “Halep’te sivillerin Suriye ve müttefikleri, özellikle Rusya tarafından bombalanmasını kınıyoruz” diye konuştu.

Henüz resmi olarak açıklanmayan toplantı sonuç bildirgesinde, “sivillerin bombalanmasının durdurulması için her türlü alternatifin deneneceği” ibarelerinin yer alacağı öğrenildi. 

Siyasi gözlemciler bunun Rusya’ya karşı devam eden ekonomik yaptırımların genişletilmesinin henüz gündeme gelmediği değerlendirmesinde bulundular.

AB Liderler Zirvesi’nde ayrıca Avrupa Birliği’nin dış sınırlarının güvenliğinin sağlanması için alınacak önlemler de görüşüldü.

Bu Zirve’de sonuca bağlanması beklenen AB ile Kanada arasındaki serbest ticaret ve yatırım anlaşması ise, Belçika’nın Valon Federal Bölgesi’nin çekinceleri nedeniyle sunuca bağlanamadı.

Belçika yasalarına göre uluslararası anlaşmaların yürürlüğe girebilmesi için federal bölgelerin de anlaşmaları onaylaması gerekiyor.

Ersin Arslan / Stockholm, (DHA)  

Hakkında Ali Deniz

Ali Deniz, siyaset, eğitim ve teknoloji alanlarında yıllarca köse editörlüğü yapmış bir haber editörüdür.

Bunları Kontrol Edebilirsin

AK Parti’nin Yerel Yönetimler Yasa Taslağı Cumhurbaşkanı’na Sunulacak

AK Parti, bir süredir gündemde olan yerel yönetimler yasa taslağını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isteğiyle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir