Ana Sayfa / Eğitim / Dursun Özbek açıkladı! 500 milyon dolar gelir…

Dursun Özbek açıkladı! 500 milyon dolar gelir…

Yapacağımız genel kurulun amacını size açıklayayım. Mali konularla ilgili defalarca toplantı yaptık açıklama yaptım. Galatasaray yaklaşık 1,5 milyar TL’ye yakın borç yükünün altındadır. Bu borcun 230 milyon Dolar’ı bankalara olan borçlar. Şuan muhattap olduğumuz gerçek şu!

1.5 milyar liraya varan bir borcumuz var. Bu borç yükünü nasıl çözeceğimizi düşündüğüm için… Galatasaray’ın bütün gelirleri temliklidir. Bunun için yeni gelirler yaratmak zorundayız yoksa bir çözüm üretemeyiz. Galatasaray yeni kaynak yaratmak zorundadır. Tüm gelirleri temlik altında. Bir çözüm üretemezsek daha çok sıkıntı yaşarız. Galatasaray’ın mali sıkıntısı olmaması lazım. İyi yönetilip, iyi hesap yapılırsa mali sıkıntı yaşanmaz. Manifestomda Galatasaray iyi yönetilirse mali sıkıntı çekmez var ama yeni kaynak üretmek zorunda olduğumuz da yazıyor.

“30 MİLYON DOLARLIK DEĞERİ 80-100 MİLYONA ÇIKARDIK”

Yeni kaynaklar yaratmak zorundayız. Bunun en canlı örneği Mecidiyeköy’de yapılan otel inşaatı. Mecidiyeköy’deki arazimizi 2015’de değerlendirdik. Biz buraya bir bina diktik 17 bin m2 kapalı sahamız var. Biz bu kapalı alanlarla beraber 85 milyon dolarlık bir değer yaptık. Biz 30 milyon dolarlık değeri 80-100 milyona çıkardık. Mecidiyeköy’deki arsanın değeri 20 milyon Dolar. 10 milyon Dolar da harcama yaptık. Şimdiki değeri 85-100 milyon Dolar. Biz orayı arsa halinde satsaydık 20 milyon Dolar kazanacaktık. Fakat şimdi satarsak 85-100 milyon Dolar kazanabiliriz. Sizin bir arsanız olsa onu satıp gelir mi elde etmek istersiniz, yoksa arsayı değerlendirip daha çok para kazanmak mı? Burada herkes der ki arsayı geliştirip satmak daha karlıdır. Biz bu yaptığımızı Riva ve Florya’da da yapmak istiyoruz.

“FLORYA BİZE YETMİYOR”

Florya bize yetmiyor. Burada sadece 2 tane nizami futbol sahası var. Birinde A Takım, diğerinde altyapı takımları oynuyor. Galatasaray’ın konumuna uygun olarak mevcut tesislerinin gelişmesi durumu var. Ben bunu inşaat yapmak için söylemiyorum.

Siz bugün Florya’ya bir şey yapmak isterseniz. Bizim yaptığımızdan fazlasını yapamazsınız Florya bize yetmiyor. Burada sadece 2 tane nizami futbol sahası var. Birinde A Takım, diğerinde altyapı takımları oynuyor. Peki biz bir kulübüz bize Florya yetiyor mu? Gezin antrenman sahalarına bakın. Bizim tesisimiz bir çok takımdan daha zayıf. Florya, Süper Lig’de oynayan takımların çoğunun tesislerinden daha kötü durumda. Galatasaray’ın büyüklüğü için bu çözülmeli. Biz 30 yıl evvel ne yapılmışsa orada kalmalı mıyız kardeşim? Bence Galatasaray gibi kulübün daha iyi bir tesisi olmalı. Eğer altyapımızdan faydalanmak istiyorsak en az 3 idman, 2 maç yapacakları sahaları olması lazım. A Takım’ın da öyle.

“CAVANDA VE SİNAN BURADA SAKATLANDI”

Yani biz bu eksikleri olan tesiste olamayız. 30 yıl önce yapılmış yetersiz bir yerde kalmalı mıyız? Daha iyi bir tesis lazım. Cavanda burada oynadığımız Karagümrük maçında sakatlandı. Sinan Gümüş de idman sahasında. Bunları çözmemiz gerekiyor. Bizim yapmamız gereken daha büyük spora endeksli ve başarıyı tetikleyecek bir alana geçmeliyiz. Bununla ilgili çalışıyoruz. Mecidiyeköy’de ki arazimiz daha önce sahaydı öyle mi kalsaydı? Hayır biz de Avrupa kulüplerinin yaptığı gibi değerlendirmeliyiz Ben yeni bir şey söylemiyorum. Real Madrid’i Barcelona’yı Manchester’ı açın okuyun. Hepsinin hikayesi Galatasaray gibi.

“STADA 10-15 DAKİKA MESAFEDE ARSA İSTEDİM”

Barcelona gibi kulüpler bizim gibi girdikleri darboğazdan nasıl çıkmış hepsine bakın, hepsi bizim yaptıklarımızı yapmış. Sadece Barcelona değil benzer durumda darboğaza girmiş ve buradan çıkmış tüm kulüpleri en ince detayına kadar inceledik.
Bir konuda yanlış anlaşıldım Florya’yı taşıyamıyorsak ben yokum dedim. İzin vermezseniz başkanlıkta yokum anladılar. Ben Florya’yı taşıyacak daha iyi yer bulamazsam bunu yapmam demek istedim. Bunu düzelteyim yanlış anlama ortadan kalksın. Florya’dan Escort mahiyetinde stada ulaşım 1,5 saati buluyor. Florya’dan maç günü stada ulaşmak 1,5 saat sürüyor. Otobüs içerisinde 1,5 saat yolculuk futbolcuları yoruyor. Bu nedenle kamu ile yapılan görüşmelerde stada 10-15 dakika mesafede bir arsa vermelerini istedik. Stada 10-15 dakikalık bir yerden bize yer vereceksiniz dedim. Biz Florya’yı stada yakın daha iyi bir tesise taşıdık. Peki Florya sizin olsa ne yaparsınız? Buranın değerlendirilmesi gerekir.

“500 MİLYON DOLAR GELİR ELDE EDECEĞİZ”

Biz de burayı değerlendirdik, çalışmalarımızı yaptık, ekspertiz kurumlarının araştırmalarıyla maximum seviyeye getirdik. Emlak Konut ile yaptığımız çalışmalar bu yöndedir. Biz de bir sürü insanlarla görüştük ve sonunda Emlak Konut uygun dedik. Her konuda şeffafız. Bu kararları alırkende bir kurum kurduk. Değerli tecrübeli kişilerden oluşan bir kurul. Bu ‘proje kurulu’ genel kurul için yaptığımız çalışmaları incelesin dedim. Görüşlerinizi anlatın herkes görsün bilsin dedim. Riva ve Florya projelerinden orta vadede yaklaşık 500 milyon Dolar gelir elde edeceğiz.

Hakkında Ali Deniz

Ali Deniz, siyaset, eğitim ve teknoloji alanlarında yıllarca köse editörlüğü yapmış bir haber editörüdür.

Bunları Kontrol Edebilirsin

Cerrahpaşa Rektöründen Eğitime 20 Gün Ara Duyurusu

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Rektörü Aydın, deprem dolayısıyla eğitime ara duyurusu yaptı. Depremde hasar gören üniversite …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir