Ana Sayfa / Ekonomi / Obama’ya ikinci kez ‘O… çocuğu’ dedi

Obama’ya ikinci kez ‘O… çocuğu’ dedi

Uzun yıllar boyunca ABD yanlısı bir tutum izleyen ve bölgede Çin’i bir rakip olarak gören Filipinler’de geçtiğimiz yaz iktidara gelen yeni devlet başkanı Rodrigo Duterte, artık eski politikaların tarihe karıştığını, bölgede ABD yerine Çin ile yeni ortaklıklara gidileceğini söyledi. Çin’e yaptığı 4 günlük ziyaretin ilk gününde Pekin’de Filipinli vatandaşlar hitben yaptığı konuşmada “Bir daha ABD’ye gitmeyeceğim. Orada sadece hakarete uğrarım. Zaten ABD ile ortaklıklar bize şimdiye kadar ne kazandırdı ki. Oysa Çin şimdiye kadar bizim hiçbir toprağımızı gasp etmedi. Çin her zaman için daha iyiydi” ifadelerini kullandı.

OBAMA’YA YİNE ‘O… ÇOCUĞU’ DEDİ

ABD’ye dönük olarak, “Şimdiye kadar benim ülkemdeki varlığınız sadece size kazanç sağladı. O zaman artık vedalaşma zamanı dostum” sözlerini sarf eden Duterte ayrıca ABD Başkanı Barack Obama’dan bahsederken daha önce de yaptığı gibi çok ağır bir ifade kullandı ve Obama’yı “o… çocuğu” olarak nitelendirdi. Duterte’nin diplomatik bir felaket yaratabilecek olan bu ifadelerini ikinci kez tekrarlaması ise politika uzmanları tarafından ‘asla beklenmeyecek’ bir durum olarak tanımlandı.

ÇİN İLE STRATEJİK ORTAKLIK İSTİYOR

Bugün Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile de görüşen Duterte, “Bizi Çin’den uzak tutan şeyler kendi seçimimiz değildi. Yeni bir yol izleyeceğim” dedi. Duterte, Güney Çin denizi’nde yapay adalar oluşturarak askeri üs kuran Çİn’in yanında yer alacaklarını da ifade etti.

Duterte’nin uyguladığı bu yeni politika değişimi Çin tarafından memnuniyetle karşılanıyor. Çin’in Filipinler’e 3 milyar dolarlık ucuz kredinin yanı sıra iletişim ve enerji alanlarında 20’ye yakın anlaşma imzalanması da bekleniyor.

ESKİ POLİTİKADAN KESKİN DÖNÜŞ

Duterte’den önceki devlet başkanı Benigno Aquino, Çin’i Güney Çin Denizi’ndeki iddiaları sebebiyle uluslararası mahkemeye şikayet ederken, bölgede ABD yanlısı siyaset izliyordu. Duterte, devlet başkanı olmasının ardından, Güney Çin Denizi’ndeki ABD-Filipinler ortak devriyelerini de durdurdu.Duterte’nin başta Güney Çin deniziindeki ekonomik faaliyetler olmak üzere Çin ile birtakım yeni ticari anlaşmalar imzalaması bekleniyor. Duterte’nin kendi ülkesinde uyuşturucuyla mücadele kapsamında ağır önlemler alması ABD tarafından eleştirilince iki ülke ilişkileri kopma noktasına gelmişti. ABD ve Filipinler arasındaki 65 yıllık müttefiklik hukuku, Obama’nın son aylarında bitme çizgisine geldi.

Kaynak: Sputnik

Hakkında Ali Deniz

Ali Deniz, siyaset, eğitim ve teknoloji alanlarında yıllarca köse editörlüğü yapmış bir haber editörüdür.

Bunları Kontrol Edebilirsin

Dolar Dün Gece Anı Yükselişe Geçti

Dolar/TL paritesi Dün Gece Sarsıldı! Dolar gece 6.40’a kadar yükseldi. Dolar gece saatlerinde 6.38’i görürken …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir