30 Kasım Çarşamba 2022
Ana Sayfa / Teknoloji / ABD’den Türkiye’ye Telefon Fiyatlarını Düşürecek Teklif

ABD’den Türkiye’ye Telefon Fiyatlarını Düşürecek Teklif


Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasında bir süredir devam eden bir gerilim söz konusuydu. Son zamanlarda Türkiye’nin Rusya ile yaptığı S-400’lere yönelik işbirliği, ABD yönetimini huzursuz etmişti. Türkiye’nin F-35 programından çıkarılacağına dair duyurular yapılmış ve bir takım yaptırımlar uygulanacağı bilgisi verilmişti. Yakın bir zamanda ABD, masaya yeni bir teklif ile geldi. S-400 hava savunma sistemlerinin aktif edilmemesi karşılığında vergi indirimleri teklif etti. Yapılacak indirimler ile ticaret hacminin arttırılmasına dair bir takım paketler hizmete sunuldu.

Paketin Türkiye tarafından kabul edilmesi halinde, kur farkında değişimlerin de akıllı telefonların fiyatlarında büyük bir değişiklik yaratacağı öngörülüyor.

Bilindiği gibi Türkiye ve ABD arasında Rusya’dan alınan S-400 hava savunma sistemleri yüzünden bazı anlaşmazlıklar söz konusu. ABD yönetimi, S-400 hava savunma sistemlerinin alınması sonra Türkiye’nin F-35 programından çıkarılacağını duyurmuş ve iki ülke arasındaki gerilim tavan yapmıştı.

ABD ve Türkiye arasında süren görüşmelerde bugün yeni bir gelişme yaşandığı ortaya çıktı. Senatör Lindsay Graham ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki görüşmede gündeme gelen “S-400 sistemlerini aktif etmemeye karşılık ticaretin yoğunlaştırılması ve vergi indirimleri” teklifi, iki ülke arasındaki anlaşmazlıkları çözüme kavuşturma potansiyeline sahipken aynı zamanda Türkiye’deki akıllı telefon piyasası için de olumlu gelişmelerin habercisi olabilir.

Hakkında Ali Deniz

Ali Deniz, siyaset, eğitim ve teknoloji alanlarında yıllarca köse editörlüğü yapmış bir haber editörüdür.

Bunları Kontrol Edebilirsin

Netflix Türkiye’den Ne Kadar Kazanıyor?

Son yılların popüler dizi ve sinema platformlarından olan Netflix, internet üzerinden gerçek zamanlı yayın akışı …

Bir cevap yazın