29 Mayıs Pazartesi 2023
Ana Sayfa / Siyaset / AK Parti’nin Yerel Yönetimler Yasa Taslağı Cumhurbaşkanı’na Sunulacak

AK Parti’nin Yerel Yönetimler Yasa Taslağı Cumhurbaşkanı’na Sunulacak

AK Parti, bir süredir gündemde olan yerel yönetimler yasa taslağını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isteğiyle tamamlandı. Yasa taslağı Cumhurbaşkanı’nın onayına sunulacak. Yerel yönetimler yasa taslağı 9 ana başlıktan oluşuyor. İmer ve planlama, görev alanları, finansman, belediye organları, teşkilat ve personel, denetim, izleme ve şeffaflık, işlevi yitirmiş yasaların kaldırılması, belediye başkanlarının özlük hakları ve iştişareye bırakılan konular yasa taslağında yer alıyor.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında tüm partilerin taslak çalışmaları değerlendirilerek, tam bir konsensüs içinde teklifin Meclis’e gelmesi bekleniyor. AK Parti’nin 9 ana başlıktan oluşan yasa taslağında imar ve planlama, görev alanları, finansman, belediye organları, teşkilat ve personel, denetim, izleme ve şeffaflık, işlevini yitirmiş yasaların kaldırılması, belediye başkanlarının özlük hakları ve istişareye bırakılan konular yer alıyor.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında tüm partilerin taslak çalışmaları değerlendirilerek, tam bir konsensüs içinde teklifin Meclis’e gelmesi bekleniyor.

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, AK Parti’nin “yerel yönetimler yasa taslağı”nın detaylarını açıkladı.

Özhaki, Yeni planlanacak alanlarda yatay mimari ve kimlikli bir mimariyi öne çıkarmaya çalışacaklarını belirtti, “Hiç kimse artık 15-20 katlı kutucuklar yapıp da ‘Ben ev yaptım’ diyemeyecek. Meydanı, kimliği olan, komşuluk ilişkilerinin daha çok görüleceği, en fazla zemin artı 5’e doğru giden bir yatay mimari hedefleniyor.” dedi.

Bu yasa taslağı ile görev alanları konusunu da netleştirmeyi hedeflediklerini anlatan Özhaseki, aynı yerde iki farklı uygulamanın olduğunu, bu tür hizmetlerin tekleştirilmesi ve kanunen düzenlenmesi gerektiğini ifade etti.

Hakkında Ali Deniz

Ali Deniz, siyaset, eğitim ve teknoloji alanlarında yıllarca köse editörlüğü yapmış bir haber editörüdür.

Bunları Kontrol Edebilirsin

Ekrem İmamoğlu Yeni Toplanma Alanlarını Duyurdu

İstanbul’da yaşanan depremin ardından siyasilerin birçoğundan deprem açıklamaları gelmişti. Ekrem İmamoğlu’nun toplanma alanlarıyla ilgili açıklamalarının …

Bir cevap yazın