29 Mayıs Pazartesi 2023
Ana Sayfa / Gündem / Doğalgaza %15 Ek Zam Daha

Doğalgaza %15 Ek Zam Daha

Ağustos ayında bir önceki zam ile birlikte yeni fatura tarifesine göre doğalgaz sadece ağustos ayında %32 pahalanmış oldu. Yeni zam 1 Eylül tarihinden itibaren geçerli olacak.

İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan,  “Bu zamlar üretim ekonomisine zarar verebileceği gibi destek olduğumuz enflasyonla mücadele programı ile de bağdaşmıyor. Türkiye’de çalışanların çoğu, maaşlarına yüzde 15 oranında zam almayı hayal bile edemezken doğal gaz bir ay içinde iki kez yüzde 15 zam gördü.” ifadelerini kullandı.

Doğalgaza %15 Ek Zam Daha
Doğalgaza %15 Ek Zam Daha

Tüm dünyada doğalgaz fiyatları düşerken Türkiye’de zam yapılması İSO başkanı tarafından eleştirildi. İstanbul Sanayi Odası başkanı Bahçıvan; “Ekonomik dengelerin oluşması açısından, dış konjonktürdeki gelişmelere bağlı olarak zaman zaman fiyat ayarlamaları yapma gereğinin farkındayız. Fakat daha önce de yaşadığımız gibi, bu fiyat ayarlamalarına sanayiciler olarak bir hazırlık zamanının tanınmadan, sanayiciyle istişare edilmeden yapılmasını doğru bulmuyoruz.” açıklamasında bulundu.

Doğalgaza %15 Ek Zam Daha
Doğalgaza %15 Ek Zam Daha

Zamlar Neden Gece Saatlerinde Geliyor ?
Sanayicinin zamlara hazırlık yapması için zamlar yapılmadan önce makul bir süre verilmesini ekonomik gerçekler açısından daha doğru bulduklarını vurgulayan Bahçıvan, “Bu konuda ilgili bakanlığımız ile müteaddit defalar istişareler gerçekleştirdiğimiz halde, aynı tutumun devam ettiğini görüyoruz. Bu bağlamda zamların gece yarısı ve hafta sonlarına denk getirilmesini de üzücü buluyoruz. Bu zamlar üretim ekonomisine zarar verebileceği gibi destek olduğumuz enflasyonla mücadele programı ile de bağdaşmamaktadır.” açıklamasında bulundu.

Hakkında Ali Deniz

Ali Deniz, siyaset, eğitim ve teknoloji alanlarında yıllarca köse editörlüğü yapmış bir haber editörüdür.

Bunları Kontrol Edebilirsin

Note 20 İncelemesi

Teardowns of Samsung’s Galaxy Note 20 have found that some have graphite cooling systems, while others …

Bir cevap yazın