29 Mayıs Pazartesi 2023
Ana Sayfa / Teknoloji / Eski Google Çalışanından Yapay Zeka Açıklaması

Eski Google Çalışanından Yapay Zeka Açıklaması

Yapay zeka, günümüzün gelişen teknolojilerindendir. Gelişirken korkutan bir yanın da olduğunu belirtmek yanlış olmayacaktır. Eski Google çalışanı Laura Nolan’ın açıklamaları da bunu kanıtlar niteliktedir. Yapay zekalı silahların geliştirileceği bir savaş teknolojisinde görev almak istemeyen Laura Nolan’ın Google’daki görevinden istifa ettiği biliniyordu. Yapay zeka teknolojisine yönelik yaptığı açıklamalarda ise “katil robotlar” ifadesini kullanmaktan çekinmiyordu ve uyarıları ile dikkatleri üstüne çekmekteydi.

Üst düzey görevli, eski bir Google yazılım mühendisinin uyarılarına göre, yeni nesil otonom silahlar veya “katil robotlar” istemeden savaş başlatabilir veya büyük bir zulüm gerçekleştirebilir.

Geçtiğimiz yıl ABD’nin askeri drone teknolojisi için Google tarafından yönlendirmeler yapılmaktaydı. Bunun üzerine Laura Nolan, istifasını vermişti. Laura Nolan, yapay zekalı ve insan tarafından kontrol edilemeyen bütün “katil robotların” yasaklanması ve onların da kimyasal silahlar ile benzer statüde olması gerektiğini söyledi.

Nolan, ‘Katil Robotları Durdurma Kampanyası’na katılarak New York ve Cenova’da Birleşmiş Milletler diplomatlarını olası riskler hakkında uyardı. Risklerin aynı bölgede ne kadar fazla makine var ise o kadar felaket riskinin de doğru orantılı olarak artacağını belirttiBu savaş makinalarının savaş yasaları altında bile yasadışı cinayetler işleyebileceğini ve vahşetlere yol açabileceklerini belirtti. Aynı zamanda makinaların tahmin edilemeyen hareketler yapıp beklenmeyen şekilde çalışabileceklerini belirtirken, bu yüzden insan kontrolü altında olmalarını, aksi takdirde yasaklanmaları gerektiğini söyledi.

Hakkında Ali Deniz

Ali Deniz, siyaset, eğitim ve teknoloji alanlarında yıllarca köse editörlüğü yapmış bir haber editörüdür.

Bunları Kontrol Edebilirsin

Netflix Türkiye’den Ne Kadar Kazanıyor?

Son yılların popüler dizi ve sinema platformlarından olan Netflix, internet üzerinden gerçek zamanlı yayın akışı …

Bir cevap yazın