30 Kasım Çarşamba 2022
Ana Sayfa / Ekonomi / Fransa’da çalışma yasası protestolarında sert müdahale

Fransa’da çalışma yasası protestolarında sert müdahale

Fransa (https://web.archive.org/web/20160816173823/http://www.ensonhaber.com/fransa.htm)‘da, yeni çalışma yasa tasarısını protesto etmek isteyenler bir kez daha sokaklara döküldü. Fransa’nın en büyük işçi konfederasyonu CGT’nin çağrısıyla ülke çapında yapılan eylemlerde 300 bin kişi yürüdü.

POLİSTEN EYLEMCİLERE SERT MÜDAHALE

Yaşanan olaylar sırasında sık sık polis ve göstericiler karşı karşıya gelirken, Fransız polisi sert müdahalelerde bulundu.

POLİS ORANTISIZ ŞİDDET UYGULUYOR, MEDYA SUSKUN

Ülkedeki gerilen ortamda polis eylemcilere orantısız şiddet uyguluyor. Ülkenin önde gelen gazeteleri ise eylemleri görmezden geliyor.

ÜLKE KRİZDE

Ülkede nükleer santral, petrol rafinerileri neredeyse üretim yapamıyor. Eylemciler toplu taşıma ve uçak ulaşımlarını da durduracak.

19 nükleer santralinden 16’sı, sekiz rafineriden de beşi grev nedeniyle ya devre dışı kaldı ya da çok düşük kapasiteyle çalışıyor. Ülkedeki yakıt istasyonlarından üçte birinin stoklarının bittiği bildirildi.

FRANSA CUMHURBAŞKANLIĞI “ÇAPULCULAR” DEDİ

Fransa Cumhurbaşkanlığı resmi twitter hesabından yaptığı açıklamada eylemler için“1000’den fazla çapulcu (casseurs) tutuklandı 350 polis yaralandı” ifadelerini kullandı.

HALK BENZİN KITLIĞI NEDENİYLE GERİLDİ

Hafta başından bu yana Seine-et-Marne’de bulunan ve Paris’in de yer aldığı Ile de France bölgesine dağıtım yapan Grandpuits petrol rafinerisinin bloke edilmesiyle benzin kıtlığı Paris ve çevresinde de hissedilmeye başlamıştı.

Paris’te bazı benzinlikler önünde kuyruklar oluşurken, bazı benzinlikler de yakıt olmadığı için benzin pompalarının üzerine “Benzin yok” uyarısı astı.

FARKLI BÖLGELERDEN EYLEMLERE DESTEK GELİYOR

Hafta sonundan itibaren kademeli olarak başlayan yol kapatma eylemleriyle göstericiler, rafinerilerden ve depolardan akaryakıt istasyonlarına nakil yapılmasını engelliyor. Rafineri eylemleri özellikle ülkenin kuzey ve iç kesiminde etkili olurken, diğer bölgelerden de eylemlerle destek gelmeye başladı.

Eylemler sonucunda, Fransa’daki benzin istasyonlarının yüzde 20’si hizmet veremeyecek noktaya geldi.

Aramalarınız:fransada polisten sert tepki

Hakkında Ali Deniz

Ali Deniz, siyaset, eğitim ve teknoloji alanlarında yıllarca köse editörlüğü yapmış bir haber editörüdür.

Bunları Kontrol Edebilirsin

Dolar Dün Gece Anı Yükselişe Geçti

Dolar/TL paritesi Dün Gece Sarsıldı! Dolar gece 6.40’a kadar yükseldi. Dolar gece saatlerinde 6.38’i görürken …

Bir cevap yazın