8 Şubat Çarşamba 2023
Ana Sayfa / Dünya / Greta Thunberg Türkiye’yi BM’ye Şikayet Etti

Greta Thunberg Türkiye’yi BM’ye Şikayet Etti

Son zamanlarda artan çevre bilinci ve aktivist hareketleri, son günlerde daha hızlı bir hal aldı. Öyle ki İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg ve arkadaşları birkaç ülkeyi iklim değişikliğine karşı yeterince önlem almadığı gerekçesiyle Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni ihlal etmekle suçladı. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu suçlamada Türkiye’nin sera gazı emisyonunda ilk sıralarda yer almamasına rağmen şikayet edildi. Peki, neden Türkiye?

TÜİK Nisan 2019 verilerine göre 1990 yılından bu yana sera gazi emisyonu Türkiye’de %140 artmış gözükmekte. Tüm dünya genelinde ise Türkiye’nin sorumlu olduğu oran %1,4 gibi bir rakamı karşılıyor. Buna rağmen Türkiye BM’ye şikayet edilmekten kaçamıyor.

Türkiye kömüre yatırımı artırıyor

Türkiye’nin şikayet edilen ülkeler arasında yer almasının nedeni Ankara’nın hâlen Paris İklim Anlaşması’nı meclisten geçirmemesi ve kömüre yatırımlarını artırması olarak görülüyor.

Brüksel merkezli Avrupa İklim Eylem Ağı’nın (CAN Europe) Türkiye İklim ve Enerji Politikaları Koordinatörü Elif Gündüzyeli, şikayet edilen beş ülkeyi kastederek, “Bu ülkeler 1992 Rio İklim Zirvesi’nden beri iklim değişikliği etkilerini kabul etmelerine, taraflar konferanslarına katılıp uluslararası süreçlerdeki protokol ve anlaşmaları imzalamalarına rağmen somut olarak iklim krizine çözüm olabilecek adımlar atmadılar; fosil yakıt merkezli politikalarını sürdürdüler” diyor.

DW Türkçe’ye konuşan Gündüzyeli, bunun yanı sıra Türkiye’nin küresel ısınmadaki artışın 1,5 dereceye çekilmesi hedefi doğrultusunda adımlar atmadığını belirtiyor. İklim uzmanı Gündüzyeli, “Türkiye’nin Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkesi olarak 2030’a kadar kömür kaynaklı enerji üretimini durdurmayı planlamak yerine, 2023 enerji vizyonu dahilinde kömürlü termik santrallerini ciddi oranda artırmayı planmasını” da eleştiriyor.

Hakkında Ali Deniz

Ali Deniz, siyaset, eğitim ve teknoloji alanlarında yıllarca köse editörlüğü yapmış bir haber editörüdür.

Bunları Kontrol Edebilirsin

Irak Yine Karıştı! Bağdat ve Üç Şehirde Sokağa Çıkma Yasağı!

Irak yine karıştı. Irak’ta olaylar büyüyor. İlk alınan haberlerde ölü sayısı 19’ken ölü sayısının giderek …

Bir cevap yazın