30 Kasım Çarşamba 2022
Ana Sayfa / Dünya / Irak Yine Karıştı! Bağdat ve Üç Şehirde Sokağa Çıkma Yasağı!

Irak Yine Karıştı! Bağdat ve Üç Şehirde Sokağa Çıkma Yasağı!

Irak yine karıştı. Irak’ta olaylar büyüyor. İlk alınan haberlerde ölü sayısı 19’ken ölü sayısının giderek arttığı biliniyor. Irak İnsan Hakları Örgütü, başkent Bağdat ile güney kentlerinde “yolsuzluk, işsizlik ve kamu yoksunluğu” nedeniyle başlayan gösterilerde şu ana kadar birçok kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Bağımsız faaliyet gösteren Irak İnsan Hakları Örgütü, hükümet karşıtı gösterilerin başladığı salı gününden bu yana ölenlerin sayısına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Irak’ın başkenti Bağdat ile güneydeki bazı illerde “işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yoksunluğu” nedeniyle düzenlenen gösterilerde şu ana kadar biri polis 28 kişi öldü, bin 177 kişi yaralandı. Öte yandan diğer bir gelişme olarak Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, protesto edenlerin temsilcileriyle meşru taleplerini gözden geçirmek için görüşmek istediğini duyurdu. Bu arada Bağdat’ta sokağa çıkma yasağına rağmen kentin bazı bölgelerinden silah sesleri duyuluyor.

Irak’ta Gösteriler Son Sürat Devam Ediyor!

Irak’ta 1 Ekim’den bu yana Bağdat ve güney kentlerde hükümet karşıtı gösterilere sahne oluyor. Hükümet karşıtı gösteriler nedeniyle Bağdat’ın yanı sıra Zikar (Nasiriyye), Meysan (Amara) ve Babil (Hile) kentlerinde de bu sabah sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

.

Hakkında Ali Deniz

Ali Deniz, siyaset, eğitim ve teknoloji alanlarında yıllarca köse editörlüğü yapmış bir haber editörüdür.

Bunları Kontrol Edebilirsin

belediye başkanının evinde altın bulundu

Çin’de Belediye Başkanın Evinde Altın Bulundu

Çin’de belediye başkanının evinde 13.5 ton altın bulundu Çin’de geçtiğimiz günlerde oldukça şaşırtıcı bir olay …

Bir cevap yazın