30 Eylül Çarşamba 2020
Ana Sayfa / Eğitim / KYK Borçları Siliniyor Mu?

KYK Borçları Siliniyor Mu?

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun öğrenciler için geri ödemeli olarak verdiği borçlar silinecek mi sorusu, son zamanların en çok merak edilenleri arasında yer alıyor. Geçtiğimiz haftalarda, KYK borçluları için müjdeli bir haber yayıldı:  “Kredi çeken öğrencilerin sigortalı bir işte çalışıncaya kadar kredi borcunu ödeme zorunluluğu bulunmamakta olup, sigortalı bir işe girene kadar borcunu erteleme imkanı mevcuttur.” Bu ifadeler borçlular için sevindirici bir haber özelliği taşıyordu.  Peki, KYK kredi borçları silinecek mi? KYK borç erteleme nasıl yapılır? E-Devlet sayfasından tüm detaylara ulaşmak mümkün.

KYK KREDİ BORÇLARI SİLİNECEK Mİ?

Türkiye’de Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) borçlarını ödeyemeyen öğrencilerin sayısının 5 milyona ulaştığını, 280 bin üniversite mezunu hakkında ise yasal işlem başlatıldığını ve öğrenim kredisi borcunu ödeyemeyen kişilerin maaşlarına haciz konulduğuna dikkat çekildi.

Borcunu zamanında ödeyemeyen öğrencilere uygulanan faiz sebebiyle borçların giderek büyüdüğünü, borçluların ödeme yapabilmesinin imkansız hale geldiği belirtildi. Gençlik ve Spor Bakanı M. Muharrem Kasapoğlu’nun yanıtlaması için soru önergesi verildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM’ye Kredi ve Yurtlar Kurumu KYK kredi borçlarının silinmesine ilişkin kanun teklifi sunuldu. Milletvekilleri arasında yapılacak olan görüşmenin sonucunda oylamalar yapılacak ve oylamada ilgili kanun teklifi kabul edilirse tüm öğrencilerin borçları silinecek.

Kredi alan öğrencilerin ücretini ödemeleri için iki sene süre verilmektedir. Kredi alan öğrencilerin aldığı krediyi bu süre boyunca ödemekle yükümlü olduğu belirtilmektedir. Eğer teklif kabul edilirse geri ödemeli burs alan öğrencilerin borçları tamamen silinmiş olacak. Ancak bu konu ile ilgili karar herhangi bir karar açıklanmadı.

KYK BORÇ ERTELEME İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Sigortalı bir işe başlayana kadar kişiler borçlarını erteleyebilir. E-devlet üzerinden başvuru yoluyla borcunuzu erteleyebilirsiniz. E Devlet şifrenizi almak için PTT’yi ziyaret edebilirsiniz.

Hakkında Ali Deniz

Ali Deniz, siyaset, eğitim ve teknoloji alanlarında yıllarca köse editörlüğü yapmış bir haber editörüdür.

Bunları Kontrol Edebilirsin

Cerrahpaşa Rektöründen Eğitime 20 Gün Ara Duyurusu

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Rektörü Aydın, deprem dolayısıyla eğitime ara duyurusu yaptı. Depremde hasar gören üniversite …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir