30 Kasım Çarşamba 2022
Ana Sayfa / Teknoloji / Netflix Türkiye’den Ne Kadar Kazanıyor?

Netflix Türkiye’den Ne Kadar Kazanıyor?

Son yılların popüler dizi ve sinema platformlarından olan Netflix, internet üzerinden gerçek zamanlı yayın akışı sunarak büyük bir kullanıcı kitlesine ulaştı. Türkiye’de aktif olarak faaliyet gösteren platform, üç ayrı paket ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. 17.99 TL’lik paket aynı anda tek kişinin, 29.99 TL’lik paketi aynı anda iki kişinin, 41.99 TL’lik paket ise aynı anda 4 kişinin platformdan yararlanabileceği paketlerdir. Paketlerin ayrıca görüntü kalitesi bakımından da farklılık gösterdiği biliniyor. Temel, Standart ve Özel olarak isimlendirilen paketler, son zamanlarda Netflix tarafından ufak zamlar almıştı. Ortalama olarak 29.99 TL kazanan Netflix’in Türkiye’den tahmini kazancı hesaplandı.

Platform tarafından yapılan açıklamalara göre Netflix’in Türkiye’de, 1.5 milyon ücretli abonesi var. Ancak bu ücretli abone sayısına bir paketi birkaç kişi kullananlar ve her ay farklı bir e-posta adresiyle kayıt olanlar dahil değil. Açıklanan ücretli abone sayısıyla Netflix’in ortalama ücreti olan 29.99 TL’yi çarptığımızda ise Netflix’in Türkiye’den aylık kazancının yaklaşık olarak 45 milyon TL olduğu olduğu sonucuna ulaşılıyor. Bu tutarın kesin sonuç vermediğini, biraz altı veya biraz üstü olabileceğini hatırlatmakta fayda var. Buna göre Netflix’in Türkiye’deki yıllık geliri yaklaşık olarak 540 milyon TL.

Yönetmelik gereğince Netflix, kullanıcı oranında RTÜK’e para ödemek zorunda. Bu paranın oranı, binde 5 olarak belirlenmiş durumda. Bu tutar yaklaşık olarak 225 bin TL’ye tekabül ediyor. Ancak Netflix’in Türkiye’deki abone sayısı değiştikçe bu tutar da değişiyor. Ancak yıllık olarak verilen bu ücret, tam anlamıyla devede kulak kalıyor.

Hakkında Ali Deniz

Ali Deniz, siyaset, eğitim ve teknoloji alanlarında yıllarca köse editörlüğü yapmış bir haber editörüdür.

Bunları Kontrol Edebilirsin

Samsung’un Yeni Telefonu a70S Tanıtıldı

Teknoloji devi Samsung, geliştirdiği son telefon olan Samsung Galaxy A70s, 64 MP’lik kamerasıyla birlikte kullanıcılara …

Bir cevap yazın