30 Eylül Çarşamba 2020
Ana Sayfa / Kültür Sanat / Sanat Güneşi Zeki Müren’i Saygıyla Anıyoruz

Sanat Güneşi Zeki Müren’i Saygıyla Anıyoruz

Sanat Güneşimiz Zeki Müren’in vefatının ardından 23 yıl geçti. 24 Eylül 1996 yılında dünyaya gözlerini kapatan Mğren, canlı yayında rahatsızlanarak hayatını kaybetmişti.

ZEKİ MÜREN KİMDİR?

Zeki Müren, 6 Aralık 1931 tarihinde Bursa’nın Hisar semtinde, Ortapazar Caddesi’ndeki 30 numaralı ahşap evde Kaya ve Hayriye Müren çiftinin tek çocuğu olarak dünyaya geldi.

Zeki Müren 600’ü aşkın plak ve kaset doldurdu. Plağa okuduğu ilk şarkı Şükrü Tunar’ın “Bir Muhabbet Kuşu” güfteli şarkısıdır. Müren 1955’te “Manolyam” adlı şarkısıyla Türkiye’de ilk kez verilen Altın Plak Ödülü’nü kazandı. 1991 yılında Devlet Sanatçısı seçildi.

Zamanın ötesinde bir yıldız olan Zeki Müren ölüm yıl dönümünde anılıyor. ‘Sanat Güneşi’ Zeki Müren, vefatının 23. yıl dönümünde çok sevdiği Bodrum’da konser düzenlendi. Sanat dünyasının efsanevi ismi Zeki Müren’in hayatı merak konusu oldu. Gündemde trend isimler arasında yer alan besteci, söz yazarı, yorumcu Zeki Müren hayat hikayesi ve bilinmeyenlerini haberimizde derledik. Kibar konuşmasıyla ve sesinin naifliğiyle bir neslin en büyük idolü olan Zeki Müren günümüzde de unutulmayan isimler arasında yer alıyor.

Müren, kalp rahatsızlığı ve şeker hastalığı nedeniyle ölümünden önceki 6 yılını sahnelerden uzak geçirdi ve 24 Eylül 1996 günü, TRT İzmir Televizyonunda kendisi için düzenlenen tören sırasında geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Mezarı, memleketi Bursa’da Emirsultan Mezarlığında bulunuyor.

Zeki Müren, yaşamı boyunca hiç evlenmedi ve 1950’li dönemde sıra dışı tarzıyla dikkatleri çekmiştir. Günümüz müziğinde önemli bir yer edinmiş ve yaptığı eserler ile Türk Sanat Müziği’nin ayrılmaz bir parçası olmuştur.

Hakkında Ali Deniz

Ali Deniz, siyaset, eğitim ve teknoloji alanlarında yıllarca köse editörlüğü yapmış bir haber editörüdür.

Bunları Kontrol Edebilirsin

Antalya Altın Portakal Film Festivali Yaklaşıyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin bu yıl 56.sını düzenliyor. 26 Ekim-1 Kasım …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir